Eğitim

Zekeriyaköy ve Sarıyer Anaokulları arasında tercih sebebleriniz

Temmuz 27, 2019

Zekeriyaköy ve Sarıyer Anaokulları arasında tercih yapmanızı kolaylaştıracak ve size yardımcı olacak bir kaç önerimiz var. Mutlaka Anaokulu tercih yapıyorken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurun.

 1. Gruplar kaç kişilik, öğretmen başına kaç çocuk düşüyor? Uzmanlara göre üç yaş grubu için her altı çocukla bir öğretmen ilgilenmeli ve sınıftaki öğrenci sayısı 15’i geçmemeli.
 2. Öğretmenlerin deneyimi nasıl? Öğretmenlerin erken çocukluk eğitimi ile ilgili sertifikaları, çocuk gelişimi veya pedagoji eğitimine ve meslekte en az üç yıl deneyime sahip olmaları gerekir.
 3. Öğretmeninden, temizlik görevlisine personel ne kadar süredir orada çalışıyor? Küçükler için “süreklilik” çok önemli bir kavramdır. Devamlı personelin değiştiği yerde kendilerini güvende hissetmezler.
 4. Öğle yemeği mönüsünde neler var? Protein, karbonhidrat ve sebze dengesi tutturulmalı. Miniklere fast food sunan anaokullarından kaçının.
 5. Aktiviteler yaşlarına ugun mu? 2-3 yaş grubu paylaşmayı yeni yeni öğrenir. Bu nedenle mekanda bol oyuncak olmalı, ünite konuları ağır olmamalı.
 6. Anne katılımına izin veriliyor mu? İlk gidişte çocuk ortama alışana kadar anne birkaç dakika sınıfta kalmalı. Daha sonra onlar meşgulken kaçmamalı. Düzgün bir şekilde “Ben şimdi gidiyorum. Öğlen seni alacağım.” diyerek, çocuğunuzdan ayrılmalısınız.
 7. Mekanın bahçesi var mı, bahçe ne sıklıkta kullanılıyor? Çocuklar yaz, kış yarım gün eğitimde 1, tam gün eğitimde 2 kere açık havada aktivite gerçekleştirmeli.
 8. Çocuklar dışarıda aktivitelere gidiyor mu? Grup olarak hayvanat bahçesi gezisi veya yaşlarına uygun tiyatro gösterisi günlerine heyecan katar, bilgiyi yerinde öğrenmelerini sağlar.
 9. Çocuklar her an yetişkin gözetiminde mi? 2-3 yaşındaki küçükler kısa süreliğine bile olsa göz önünden ayrılmamalıdır.
 10. Oyuncaklar ne sıklıkta yıkanıyor ve temizleniyor? Çağımızın hastalığı alerjiyi, uzun süre yıkanmayan yumuşak oyuncaklar tetikliyor.
 11. Günlük rutin nasıl?
 12. Disiplin nasıl sağlanıyor, ceza veriliyor mu, veriliyorsa ne tür cezalar?
 13. Hasta ve yaralı çocuğun ilk bakımı nasıl yaplıyor? İlk yardım bilgisine sahip personel var mı?
 14. Bina kaç yıllık, depreme karşı güvenli mi, yangın durumunda acil çıkış kapısı var mı?
 15. Okul ne zaman tatile giriyor?
× Whatsapp Destek